niedziela, 7 grudnia 2014

"Kochanie, chcę Ci powiedzieć" Young Louisa

Tytuł oryginału: "My Dear I Wanted to Tell You"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumacz: Ewa Siarkiewicz
Rok wydania: 2011
Moja ocena: 4/6

Pierwsza wojna zmieniła świat, była bolesnym końcem XIX wiecznych wartości. "Kochanie, chcę Ci powiedzieć" Louisy Young to poruszająca historia o miłości i wojnie, o jej wyniszczających skutkach. Początkowo obawiałam się ckliwego romansu i długo odwlekałam przeczytanie tej książki, zupełnie niepotrzebnie.
Nadine Waveney i Riley Purefoy znali się od dziecka, wzajemna sympatia i przyjaźń z biegiem czasu przerodziły się w miłość. Niestety pochodzili z dwóch światów, rodzina Nadine nie wyobrażała sobie aby mogła ona poślubić kogoś niższego stanu. Riley był ambitnym, inteligentnym i zdolnym chłopcem, znajomość z rodziną Waveney pozwoliła mu rozszerzyć horyzonty i zdobyć wykształcenie o jakim w normalnych warunkach nie mógłby marzyć. Niestety nie mógł się stać częścią tego lepszego świata. Rozżalony, pełen wątpliwości, pod wpływem pewnego zdarzenia jako jeden z pierwszych zaciąga się do armii i zostaje wysłany na front. Tam trafia pod dowództwo Petera Locke. Nadine, która boleśnie przeżyła nagłe zniknięcie ukochanego rozpoczyna pracę jako pielęgniarka. Oboje stają się świadkami przerażających rzeczy. Ofiarami wojny są nie tylko walczący mężczyźni, w nowej roli muszą się odnaleźć kobiety. 
Wojna w tej książce to nie tylko bitwy, skupia się ona na czymś o wiele ważniejszym uniwersalnym. Pokazuje jak trudno udźwignąć jej ciężar, przemoc, której stało się uczestnikiem i świadkiem, ból utraty współtowarzyszy oraz jak ciężko znaleźć wspólny język z bliskimi i jak niełatwo powrócić do "zwykłego" świata. Doznane rany są bardzo bolesne, niełatwe do wyleczenie, zarówno te fizyczne i psychiczne.

2 komentarze:

  1. Czytając Twój opis przypomniał mi się film z 2008 roku "Wojna domowa". Niby to komedia, ale tam również jest postać, która powróciła do domu po wojnie i nie może zapomnieć o tym co przeżyła i widziała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie widziałam jeszcze tego filmu.

      Usuń