niedziela, 15 grudnia 2013

"Strajk na Boże Narodzenie" Roberts Sheila

Tytuł oryginału On Strike for Christmas
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2011
Tłumacz: Joanna Szatkowska
Ocena: 4/6

Sądząc po świątecznych filmach ("Święta Last Minute", "Wesołych Świąt" z Dannym DeVito czy  "Świąteczna gorączka" z Arnoldem Schwarzeneggerem) Amerykanie traktują święta bardzo poważnie. Ozdobienie domu wewnątrz i przede wszystkim na zewnątrz, to sprawa honoru i element olbrzymiej rywalizacji. Świąteczne przyjęcia muszą spełniać wysokie standardy i dorównywać tym prezentowanym w programach Marthy Stewart. Przypominające polowanie przedświąteczne zakupy, podczas których można stracić nie tylko pieniądze. A całe to zamieszanie rozpoczyna się tuż po Święcie Dziękczynienia.

Właśnie w Święto Dziękczynienia rozpoczyna się akcja "Strajku na Boże Narodzenie". Bohaterkami są przyjaciółki z klubu robótek ręcznych. Są zmęczone całym tym przygotowywaniem, a najgorsze jest to, że najbliżsi w ogóle nie doceniają ich wysiłków i pracy włożonej w organizację świąt. Mąż Laury, Glen, uważa, że zorganizowanie przyjęcia to "mały pikuś". Mąż Joy nienawidzi świątecznych spotkań i marzy "żeby choć raz Grinch ukradł święta"*. Reszta mężów też nie jest lepsza.
Żeby dać nauczkę mężowi Joy postanawia ogłosić strajk, swoim pomysłem dzieli się w klubie z koleżankami, które także postanowiły się przyłączyć do bożonarodzeniowego protestu. Informacja trafia do prasy,  od tego momentu miasteczko Holly żyje strajkiem.

O tym kto i jaką otrzymał nauczkę dowiecie się z lektury. Książka idealna na przedświąteczny okres.

Wyzwanie trójka e-pik Grudzień 2012 - powieść z motywem Świąt Bożego Narodzenia

* "Strajk na Boże Narodzenie" Roberts Sheila,  Świat Książki, Warszawa 2011, s. 24

2 komentarze:

 1. O! To akurat coś dla mnie! Świetny pomysł! :)
  Muszę znaleźć tę książkę. Dla mnie święta to egzamin z umiejętności logistycznych i gospodarskich, dogadzanie każdemu, pot i łzy. Nastrój organizuję sobie przed świętami lekturą i muzyką.
  A może też zastrajkować? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie, to zdecydowanie książka dla Ciebie. :)

   Usuń